بونسای میخک ژاپنی
بازدید: 56
قیمت : 700000 تومان

 

 بونسای میخک ژاپنی 

چگونه از بونسای میخک ژاپنی ( هندی ) نگهداری کنیم ؟!

 

یکی از زیباترین گیاهان مناسب فضای سبز، شاخه بریده و داخل خانه ها، گیاه میخک ژاپنی است. میخک ژاپنی گیاهی گلدار با برگهای همیشه سبز است که انواع مینیاتوری و کوتاه آن به عنوان نوعی بونسای زیبا طرفداران زیادی دارد. علاوه بر ظاهری همه پسند، کم توقع بودن این گیاه بیشتر مورد توجه همه است و می‌توان آن را به راحتی در منزل و یا بالکن و باغچه کوچک خانه نیز نگه داری کرد. برای آشنایی بیشتر با این گیاه و نوع بونسای آن همراهمان باشید.

همه چیز درباره گیاه میخک ژاپنی ( هندی )

میخک ژاپنی یا میخک هندی ( australian laurel ) گیاهی گلدار است و همانطور که از نام آن پیداست بومی دو کشور چین و ژاپن است. این گیاه امروزه در تمامی کشور ها مانند ایران به عنوان یک گیاه زینتی با شاخه های چوبی و ظریف که در انتها به چند برگ سبز و زیبا وصل می‌شوند، در محوطه سازی و یا داخل آپارتمان ها پرورش می‌یابد. برگهای بیضی شکل میخک به رنگ سبز تیره براق هستند که در نوعی از آن به رنگ کرمی و سبز کمرنگ نیز وجود دارند. گلهای سفید رنگ و ظریف این گیاه در نقطه اتصال برگها به یکدیگر و انتهای شاخه ها در اردیبهشت ماه ظاهر می‌شود و بوی مطبوعی دارد. مقاومت این گیاه به حدی است که نوع شاخه بریده آن تا چند هفته سبز باقی می‌ماند و از آن در دسته گل و یا سبد های گل استفاده می‌کنند. 

یکی از استفاده های متعدد از میخک ژاپنی، کاشتن آن به عنوان پرچین و یا جلوگیری از دید در تراس است، چرا که ارتفاع آن در هوای آزاد به ده ها متر می‌رسد و تا حدودی به خشکسالی و کم اهمیتی مقاوم است. نوع مینیاتوری و کوچک آن امروزه به عنوان بونسای شناخته می‌شود و طرفداران زیادی دارد. تنها نکته در مورد زیبا نگه داشتن آن به عنوان بونسای هرس سالیانه است که در بهار باید انجام شود و ارتفاع آن را به 1/3 کاهش دهد. 

 

 

با شرایط نگهداری میخک ژاپنی آشنا شوید

نور :

میخک ژاپنی به کمی نور آفتاب همراه با سایه نیاز دارد. توجه داشته باشید که دریافت مستقیم نور آفتاب به برگهای آن آسیب می‌زند و سبب سوزاندن آنها خواهد شد. بهترین مکان برای قرار دادن آن پشت پنجره جنوبی است. میخک ژاپنی در صورت دریافت نور کم و بودن در محیطی تاریک، شروع به برگ ریزی می‌کند.

آبیاری :

این گیاه به آبیاری متوسط نیاز دارد و همانطور که در بالا گفته شد کمی به خشکسالی مقاوم است. بهتر است قبل از ابیاری از خشک بودن خاک آن مطمئن شده و سپس به آبیاری اقدام کنید. در روزهای گرم تابستان آبیاری را بیشتر کرده و به طبع در ماههای سرد آن را کاهش دهید و در هوایی با دمای نزدیک به صفر آبیاری را تقریبا متوقف کنید تا گیاه یخ نزند.

رطوبت :

رطوبت متوسط برای این گیاه کافیست. در فصل تابستان و روزهای گرم و آفتابی بهتر است آن را روزانه غبار پاشی کنید. همچنین در باقی فصل ها نیز با کمک راههای تامین رطوبت گیاهان، می‌توانید رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنید.

دما :

میخک د کل گیاه مقاومیست و نسبت به درجه حرارت های بالا و پایین اندکی مقاومت دارد. هوای مرطوب و تبادل اکسیژن برای این گیاه بسیار نیاز است و بهتر است پس از مدتی در خانه ماندن آن را برای دریافت اکسیژن تازه کمی به هواخوری ببرید !

تعویض گلدان :

مانند باقی گیاهان در زمان رشد به دلیل گستراندن ریشه به تعویض گلدان سالیانه نیاز دارد. در صورتی که اینکار برای شما مقدور نبود می‌توانید تنها خاک سطحی را با خاکی جدید و غنی از مواد غذایی تعویض کنید.

 

 

کوددهی :

در فصول رشد هر 2 هفته یکبار برای رشد بهتر به کودهای مخصوص گیاهان زینتی نیاز دارد. در فصول دیگر نیز می‌توانید هر 2 ماه یکبار اینکار را تکرار کنید.

هرس :

همانطور که در بالا گفته شد راز خوش فرم بودن این گیاه در هرس منظم است. بنابراین بهتر است سالانه قبل از رسیدن فصل رشد آن یعنی بهار، طول شاخه ها را کم کنید تا به گیاه فرصت پر شدن بدهید و بیش از حد بلند نشود.

تمیز نمودن برگها :

بیشتر زیبایی این گیاه به برگهای براق و سبز تیره آن است. در صورتی که برگهای گیاه شما آلوده شده اند می‌توانید به راحتی آن ها را با کمی شیر و آب دوباره برق بیاندازید. غبارپاشی روزانه نیز برای تمیز ماندن آنها کفایت می‌کند. 

خاک مناسب :

خاک سنگین با زهکشی مناسب برای این گیاه بهترین گزینه است. در صورت سبک بودن خاک به دلیل رشد طولی گیاه، شاخه ها سنگین شده و حالت صافی خود را از دست می‌دهند.

 

 

برای سفارش خرید با شماره 09178053631 تماس بگیرید یا مستقیما اینجا را کلیک نمایید.

 


قیمت : 700000 تومان
تخفیف 0%
قیمت نهایی : 700000 تومان