نجات گیاهان بیمار دراثر آبیاری زیاد
تعداد بازدید: 175
دسته بندی : عمومی

چگونه گیاهانی را که دراثر آبیاری زیاد در حال نابودی هستند نجات دهیم ؟
در این صورت ریشه ها شروع به پوسیدگی می کنند و برگها رنگ پریده و آویزان می شوند.
۱_ گیاه را از گلدان خارج کنیم .
 چند لایه  روزنامه را در یک سینی بگذارید، گیاه و خاک را از گلدان خارج کرده  و آنرا به همان صورت یک شب  در روزنامه ها بگذارید تا خاک خشک شود.
نکته مهم : اگر گیاه شما بیش از یک سال در همان خاک بوده باشد ، ممکن است خاک گلدان از بین رفته باشد.  خاک گلدان فرسوده تمایل زیادی به نگه داشتن رطوبت دارد ، بنابراین تا آنجا که ممکن است خاک قدیمی را پاک کنید.  خاک گلدان تازه باعث می شود آب در حالی که رطوبت کافی برای تأمین نیاز گیاه را دارد ، آزادانه تخلیه شود.  با استفاده از قیچی تمیز ، ریشه هایی را که لزج یا تیره رنگ به نظر می رسند ، جدا کنید.  این ریشه ها شروع به پوسیدگی می کنند و بهبود نمی یابند.  اکنون وقت آن است که گیاه را در خاک تازۀ گلدان بگذارید.
 
 
۲_ گلدان را تمیز یا به روز کنید.
 گلدان را با آب بطور کامل شستشو کنید. اگر گلدان آنقدر بزرگ نباشد كه بتواند  حدود سه سانتیمتر اطراف ریشه فضا داشته باشد ، شما به گلدان بزرگتري نياز خواهيد داشت.  اطمینان حاصل کنید که گلدان سوراخ زهکشی دارد.  یک لایه خاک گلدان تازه در گلدان قرار داده و گیاه را بالای خاک قرار دهید و ریشه ها را تا حد ممکن پخش کنید.  خط خاک روی ساقه گیاه باید حدود یک اینچ زیر لبه گلدان باشد.  اطراف آن را با خاک پر کنید و مواظب باشید که گیاه را عمیق تر از خط اصلی خاک دفن نکنید.
 
 
۳_ فرصت بدهید تا گیاه بازیابی شود
گیاه به زودی باید بهبودی یابد . گر چند برگ پایینی را از دست دادید نگران نباشید. در حقیقت ، بهتر است برگهایی را که خرد می شوند یا قهوه ای می شوند ، جدا کنید.  یک خاک خوب برای هفته ها  از مواد مغذی زیادی برای حمایت از گیاه برخوردار است ، بنابراین تا زمانی که گیاه علائم رشد جدید را نشان نداده است  ، هیچ نوع کودی به گیاه ندهید.
 
 
۴_به روش معمول آبیاری را شروع کنید.
 گیاهان خانگی از نظر رطوبت مورد نیازشان متفاوت هستند.  اندازه گلدان ، قوام خاک ، قرار گرفتن در معرض آفتاب و میزان رشد ، متغیرهای همین تفاوت آبیاری گیاهان هستند که تا حدودی  تعیین دقیق میزان آب گیاه را دشوار می کند.  به جای استفاده از یک برنامه مشخص روزانه یا هفتگی ، اجازه دهید که  خاک زمان آبیاری گیاه را به شما بگوید. انگشت اشاره خود را  تا بند دوم وارد خاک کنید تا خاک را از نظر رطوبت بررسی کنید .  اگر در آن عمق  احساس خشکی  کردید ، احتمالاً گیاه به آب احتیاج دارد.  به گلدان آب را به آرامی اضافه کنید تا جایی که از سوراخ های زهکشی شروع به خارج شدن کند.  اجازه دهید گیاه حداقل 20 دقیقه تخلیه شود و سپس زیر گلدانی را خالی کنید.
 با گذشت زمان ، شما بطور غریزی نیاز رطوبت گیاهان خود را حس  می کنید. تا آنزمان ، رطوبت خاک را مرتباً بررسی کنید و سعی کنید شرایطی که گیاه در آن  به نظرتان بهتر میرسد را  یادداشت کنید.  در مقابل وسوسه آب بیش از حد مقاومت کنید و وقتی اشتباه کردید ، بلافاصله اقدام به اصلاح کنید.
 
تهیه وترجمه :حمید اسدی
 

 

از   2   رای
6.5

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.