فردوس (سینادیوم)
سه شنبه 2 مرداد 1397
بازدید: 2230

نحوه نگهداری گیاه فردوس در آپارتمان شرایط محیطی مورد نیاز گیاه فردوس به شرح زیر میباشد:

آبیاری: نیاز آبی گیاه متوسط تا کم بوده و نسبت به خشکی، مقاومت قابل ملاحظه ای از خود نشان می دهد به طوریکه در طراحی فضای سبز در مناطق خشک و کم آب زیاد به کار می رود. توجه داشته باشید، آبیاری باید زمانی انجام شود که خاک گلدان تقریبا خشک شده باشد.

نور: گل فردوس به نورخورشید کامل، ولی غیر مستقیم نیازمند است. البته مقاومت گیاه به نور کم نیز زیاد بوده و میتواند به رشد خود ادامه دهد.

خاک: بهترین خاک برایی رشد و تکثیر این گیاه، ترکیبی از خاک باغچه، ماسه درشت یا پرلیت و پیت ماس می باشد، خاک گیاه فردوس بایستی زهکشی بالایی داشته باشد تا ریشه های گیاه دچار پوسیدگی نشود. کوددهی:جهت تقویت گل فردوس می توانید از کود کامل گیاهان آپارتمانی موجود در فروشگاه‌های گل وگیاه استفاده نمایید.

دما:دمای مناسب برای رشد و نگهداری این گیاه 16 تا 29 درجه سانتی گراد است. آفات و بیماریها: از آفات گل فردوسی در گلخانه و آپارتمان می توان به عنکبوت قرمز و شته ها اشاره کرد. این گیاه بیماری خاصی ندارد.

نحوه تکثیر گیاه فردوس این گیاه به دو روش جنسی (بذر) و غیر جنسی (قلمه) تکثیر می شود. اما روش تکثیر رایج آن در اپارتمان از طریق قلمه می باشد. به منظور تکثیر و ازدیاد گیاه مراحل زیر را انجام دهید: قلمه هايي از گیاه سالم و شاداب داراي 2 تا 3 گره (گره قسمتهايي از ساقه که برگ از انجا رشد مي کند) را از گياه جدا کنيد. گذاشتن 2 برگ در بالاي قلمه کافي است. چند ساعتي قلمه ها را درکناري قرار دهيد تا شيره گياه خارج شود. (گیاه دارای شیرابه ای سفید و سمی است، پس احتیاط نموده و دور از دسترس کودکان قرار دهید.) گلدان مناسبی را انتخاب نموده و در هر گلدان 3 تا 4 قلمه بکاريد. به نکات زیر توجه داشته باشید: قلمه جدا شده از گیاه را روي ابتدا روی يک روزنامه قرار دهید. يکي از نکات مهم در قلمه گيري از این گونه گیاهان، دادن استراحت به قلمه بعد از برش آن است. علت اصلي اين کار خشک شدن محل برش براي جلوگيري از انتقال عوامل عفوني به قلمه و پوسيده شدن آن پس از انتقال به خاک مي باشد. قلمه ها بايد از تابش مستقيم نور خورشيد دور باشند. چرا که قلمه بدليل نداشتن ريشه قادر به جايگزيني آب تبخير شده نمي باشد. بتدريج و با ريشه دار شدن قلمه ها مي توان آنها را به مکاني با نور بيشتر منتقل کرد. بستر بايد به گونه اي باشد که ضمن حفظ مختصري رطوبت در اطراف قلمه از تجمع آب در اطراف آن جلوگيري کند. استفاده از از ماسه بادي رودخانه اي يا پرليت يا مخلوطی از اين مواد با خاک‌برگ و يا کمپوست قلمه به عنوان بستر مناسب است. همچنین بذور این گیاه سمی است و در استفاده از آن باید دقت کرد. همچنین شاخه های این گیاه دارای خار می باشد که هنگام چیدن آنها باید دقت کرد.