سانسوریا
شنبه 27 مرداد 1397
بازدید: 3484

انواع سانسوریا

برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی در خانه باید حداقل اطلاعات در مورد نیازهای آنها را دانست تا شرایط و محیط را برای زندگی ایده آل و سلامت آنها تامین کرد. یکی از مزیت های داشتن گیاهان در خانه خاصیت تصفیه کنندگی هوا است. سانسوریا تصفیه کننده هوا است و از جمله گیاهان مورد تایید ناسا قرار گرفته است. پس بهتر است اطلاعات بیشتری را در مورد این گیاه ویژه کسب کنید.

 

 

نام گیاه: سانسوریا

نام انگلیسی: Mother in Laws Tongue

نام علمی: Sansevieria trifasciata

خانواده: Asparagaceae

منشا: مناطق گرمسیری آفریقای جنوبی مانند نیجریه و کونگو

 

 

 

سانسوریا به دلیل مقاومت بالا و عمر طولانی خود، در بسیاری از خانه های ایرانی به عنوان یکی از ثابت ترین گیاهان آپارتمانی زندگی می کند و در زبان انگلیسی به نام زبان مادر شوهر معروف است. این گیاه همیشه سبز و چند ساله برگ های سبز تیره، شمشیری، دراز و نوک تیز دارد که دارای رگه های موازی ولی ناصاف به رنگ نقره ای و طوسی هستند. سانسوریا ساقه ندارد و برگ ها به طور مستقیم از ریزوم رشد می کنند. این گیاه یکی از گیاهان تصفیه کننده هوا است و ذرات آلاینده هوا مانند نیتروژن و فرمالدهید را جذب می کند. این گیاه مقاوم نیازهای کمی دارد و می تواند با مراقبت های ساده هم سلامت و شاداب باشد. برگ های گیاه می تواند تا یک متر هم رشد کند. در گونه های ابلق لبه های برگ به رنگ زرد، سفید و کرم دیده می شود. بعد از بلوغ گلهای کوچک معطری می دهد که زیبایی خاصی ندارند.

 

نور و دمای مورد نیاز 

سانسوریا از گیاهان مقاوم به سایه و نور کم است ولی حالت ایده آل برایش نور کامل و غیر مستقیم است. دمای ایده آل محیط برای این گیاه ۱۶-۲۴ درجه سانتی گراد است و قادر است هوای سرد را تا ۱۰ درجه سانتی گراد تحمل می کند

 

 

آبیاری سانسوریا

این گیاه تا حدودی مقاوم به خشکی است و بهترین زمان آبیاری برای او زمانی است که خاک خشک شده باشد. البته نباید دوره خشکی طولانی شود چون باعث چروک شدن برگ می شود. هفته ای یک تا دو بار در تابستان و دو هفته یکبار در زمستان می تواند برایش کاقی باشد. نیاز به غبارپاشی ندارد. در صورت آبیاری زیاد برگ از سطح خاک می پوسد

خاک مناسب گیاه

خاک برای گیاه سانسوریا باید زهکشی مناسب داشته باشد. ترکیبی از خاک باغچه، خاک برگ یا کمپوست برای سانسوریا بستر خوبی فراهم می کند.

تغذیه و کود دهی تغذیه مناسب

برای سانسوریا با کودهای مایع یا جامد محلول که مخصوص گیاهان آپارتمانی هستند، می تواند عناصر مورد نیازش را تامین کند. در صورت لزوم هر دو تا سه هفته یکبار این کوددهی را تکرار کنید

 

نکاتی برای نگهداری از گیاه سانسوریا

تعویض گلدان ۲ تا ۳ سال یکبار کافی است. این گیاه در گلدان کوچک راحت تر است! برگ های خاک گرفته را با دستمال یا اسفنج مرطوب پاک کنید.

انواعی از سانسوریا رنگی در گل فروشی و گلخانه ها تولید و عرضه می شوند که دارای رنگ های مخصوص و گیاهی هستند. اگر حس کردید این رنگ مانع از رشد گیاه می شود، آن را جدا کنید.

خاصیت تصفیه کنندگی هوا و پاکیزگی سانسوریا را جدی بگیرید

 

 

 

 

 گیاه پزشکی و درمان بیماری

اگر رنگ برگها پریده، نور کافی نیست یا نیاز به کود دهی دارد. گیاه را به مکان پر نورتر منتقل کرده و تغذیه را انجام دهید.

لکه های قهوه ای روی برگ نشان از آبیاری بیش از حد دارد، فاصله بین دو آبیاری را بیشتر کنید.

اگر برگ خشک شده، آبیاری را تا به حال کمتر انجام داده اید، گیاه را به مکان خنک تر ببرید و آبیاری را بیشتر کنید.

پوسیدگی برگ از سطح خاک نشان آبیاری زیاد یا نبود زهکش مناسب است.

اگر برگ های جدید آبکی شده اند، تغذیه را کم کنید.

اگر برگ های قدیمی آبکی هستند، سرما به سانسوریا آسیب رسانده است.

لکه های سفید پنبه ای روی برگ نشان از آفت است. از سم آفت کش استفاده کرده و آن را روی برگ بمالید.

 

(برای مشاهده خرید انواع فروشگاهی این محصول اینجا راکلیک کنید)

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع :چیدانه