نور مصنوعی

Our Services

نویسنده : مدیر سایت    
یکشنبه 23 مهر 1396
    
بازدید: 1837
    
زبان : فارسی
    

آموزش نور مصنوعی

برای این که از میزان نور غیر مستقیم پنجره خود مطمئن شوید این آزمایش ساده را انجام دهید.

 

1-در مکانی که می‌خواهید گیاه را قرار دهید، کاغذی سفید بگذارید.

2-دست خود را کمی بالاتر از آن قرار دهید.

3-چه سایه‌ای می‌بینید؟

4-اگر سایه آن زیاد است، نور پنجره کافی است.

5-اگر سایه معمولی است اما سایه دست شما تشخیص داده می‌شود، نور پنجره متوسط است.

6-اگر سایه دست به سختی تشخیص داده می‌شود، نور کم است.

7-اگر هیچ سایه‌ای ندارد، برای گیاه مناسب نیست.

  پیشنهاد:

بهترین گیاهان برای نور زیاد: کاکتوس، قاشقی یا پپرومیا،کالانکوئه، انواع ناز و گیاهان آب دار یا ساکیولنت و . .. 

بهترین گیاهان برای نور متوسط: ، بگونیا ؛دیفن، آرالیا، پوتوس وسانسوریا 

بهترین گیاهان برای نور کم: کاج مطبق، برگ انجیری، اسپاتی فیلوم و...

 

در مواردی  که امکان استفاده از نور طبیعی مساعد از طریق پنجره ها وجود نداشته باشد،میتوان با استفاده از نور مصنوعی تاحدی حداقل نیاز نوری گیاه را فراهم کرد.

برای اینکار باید لامپهای مهتابی یا  کم مصرف یا ال ای دی در فاصله ۴۰سانتی گیاه به مدت ۱۲ساعت در روز روشن باشد.

این کار برای گیاهان برگ سبز وبدون گل تا حدی میتواند موثر باشد

 

نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی:

-    نور فلورسنت: آسانترین و به صرفه ترین گزینه از نظر مالی نور فلورسنت است. نور فلورسنت که به شکل مهتابی و لامپ خریداری میشود، داغ نمیشود. بنابراین میتوان آن را نزدیک به برگهای گیاه قرار داد. برخی چراغهای فلورسنت طول موج آبی بیشتری دارند بنابراین به دنبال چراغهای های حاوی طیف کامل نور یا ترکیبی از آفتابی (warm) و یخی (cool) باشید. اگر تردید دارید میتوانید چراغ مهتابی سفید ( cool white) خریداری کنید چون نور سفید حاوی طیف کامل طول موجها است. برای این که نور مصنوعی حداکثر کارایی را داشته باشد آن را جایی بگذارید که حدود 30 سانتیمتر از برگ گیاه فاصله داشته باشد.

-    لامپ رشته ای: این منابع نور، حرارت زیادی تولید میکنند و باید با فاصله زیادی نسبت به برگها قرار بگیرند. لامپ رشته ای طول موج قرمز بیشتری منتشر میکند بنابراین از آن میتوان به عنوان نور مکمل نور فلورسنت و متعادل کردن طیف نوری مورد نیاز گیاه، استفاده کرد. به خصوص در صورتی که گیاه میخواهد شکوفه بدهد. اگر میخواهید این دو نوع نور مصنوعی را با هم استفاده کنید، سعی کنید نسبت نور فلورسنت دو سوم و نور رشته ای یک سوم (از نظر وات) باشد.

-    نور ال ای دی (LED): نور ال ای دی به عنوان یک منبع نوری کم مصرف و کم حرارت شناخته میشود. چون تکنولوژی ال ای دی خیلی اختصاصی است، هر چراغ ال ای دی متفاوت است بنابراین دقت کنید چراغی که خریداری میکنید نور قرمز و آبی مورد نیاز گیاه را داشته باشد. چراغ ال ای دی مخصوص رشد گیاهان گلخانه ای، تنها طول موجهایی را تولید میکند که بیشتر مورد استفاده گیاه قرار دارد بنابراین میتوانید به جای خرید لامپهای معمولی، از این چراغهای روشنایی خریداری نمایید.

-    نور هالوژن: نور هالوژن نیز تمامی طیف نوری را تولید میکند اما همانند لامپهای رشته ای حرارت زیادی تولید میکند و از نظر مصرف انرژی پرمصرف تر از نورهای فلورسنت است.

 

-    نور رشد گیاهان گلخانه ای: معمولا این چراغها در حبابهای فلورسنت قرار داده میشوند. این چراغها حاوی طیف کامل طول موجهای مورد نیاز برای شکوفه دهی گیاهانی مانند بنفشه آفریقایی هستند. برخی از صاحبان گل و گیاه از این نور برای رشد گیاهان از بذر یا تکثیر گیاه به روش هیبرید استفاده میکنند اما برخی دیگر استفاده از نور فلورسنت طیف کامل را راحت تر و کارامد میدانند.

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.