.شمشاد ژاپنی.( آکوبا)
یکشنبه 4 شهریور 1397
بازدید: 2351

 

آکوبا-شمشاد ژاپنی

شمشاد ژاپنی،

درختچه ای از جنس Aucuba در خانواده Garryaceae که با نام spotted laurel نیز شناخته می شود. این گیاه 1 تا 5 متر ارتفاع می تواند داشته باشد و بومی جنگل ها، دشت ها و کوه های سراسر ژاپن و چین می باشد.

در خاک های جنگلی غنی و مرطوب و در محیط هایی چون جنگل های انبوه، بیشه ها و نزدیک نهرها و مناطق مرطوب و سایه دار به خوبی رشد میکند.

آکوبا شباهت زيادي به گونه ای از گياه کروتون دارد. کوروتون گياهي است که برگ‌هاي سبز با خال‌هاي سفيد دارد که حاشيه برگ‌ها کاملاً صاف هستند.

برگ‌هاي آکوبا، بريدگي‌ها يا دندانه‌هاي بسيار ريز و ظريف دارند و در روي اين دندانه‌ها زائده‌هاي خار مانند بسياري وجود دارد که آن را از کروتون کاملاً مجزا مي کنند.

این گیاه دارای برگ ها مقابل هم، نیزه ای و پهن ، به طول 5 تا 8 سانتی متر و عرض 2 تا 5 سانتی متر است. شمشاد ژاپنی گیاهی دوپایه با نر و ماده جداگانه و دارای گل ها کوچک با 4 تا 8 میلی متر قطر، با چهار گلبرگ به رنگ قهوه ای متمایل به ارغوانی می باشد که در خوشه های 10 تا 30 تایی میباشند. میوه آن شبیه تمشک و به قطر 1 سانتی متر است.

شمشاد ژاپنی گیاهی همیشه سبز با نرخ رشد آهسته است که شرایط رشد آن عبارتست از:

نور متوسط (نیم سایه)،

درجه حرارت : محدوده دمایی 9 تا 28 درجه سانتیگراد

  خاک: به خوبی زهکشی شده و کمی مرطوب با مواد آلی بالا

کود: گیاهان پا گرفته را هر سه یا چهار ماه یکبار کود داده ولی از کود دادن به گیاهان تازه کاشته شده و یا گیاهان تازه خریداری شده از چهار الی شش ماه خودداری نمایید.

فصل تعویض گلدان ها:

تعویض گلدان ها در اوایل بهار قبل از آغاز مجدد فعالیت های گیاهی باید انجام گیرد.

نوع خاک گلدان:

خاک گلدان ها از یک پیمانه خاک رس، یک پیمانه پیت ماس و یا خاک برگ و یک دوم پیمانه ماسه ی شکسته ترکیب شده باشد. لازم است به هر سطل ۴ لیتری از این ترکیب دو قاشق چایخوری کود کامل شیمیایی نیز بیفزایید.

شمشاد ژاپنی یک گیاه زینتی باغی محبوب در انگلستان و غرب اروپا است. در ایالات متحده با عنوان Gold Dust Plant یا گرد و غبار طلایی شناخته میشود.

آکوبا در شرايط ايران بعنوان يک گياه گلداني مطرح است اما اگر نيازهاي پرورشي گياه بخوبي فراهم شود يک درختچه فضاي آزاد هم محسوب مي‌شود.

در مناطقي که رطوبت نسبي هوا و نيز خاک‌هاي مناسب زراعي با ماه‌هاي تابستان خشکي و سوختگي برگ‌ها پيش نيايد،

آکوبا بعنوان يک درختچه و يک درخت در حاشيه خيابان‌ها مطرح مي‌شود. این گیاه به خشکسالی نسبتاً مقاوم است؛ برگ های جوان در صورتی که در معرض آفتاب قرار گیرند لکه دار خواهند شد.

 

 

 

 

انواع شمشاد ژاپوني عبارتند از :

1 ـ شمشاد ژاپوني ابلق. A. J. maculata foemina 2

ـ شمشاد ژاپوني برگ طلائي A. J. aurea marginata :. 3

ـ شمشاد ژاپوني برگ درازA.J. longifolia : 4

ـ شمشاد ژاپوني برگ بزرگA.J. macrophylla : 5

ـ

شمشاد ژاپوني ماده A.J. viridis foemin : پاكوتاه و خيلي سبز است ، روي آنهم از ميوه هاي قرمز پوشيده ميشود . تمام اقسام شمشاد ژاپوني Aucuba japonica چون كمي لطيف هستند در سرماهاي سخت كه درجه حرارت 18 تا 20 درجه زير صفر باشد دوام نياورده قسمت هوائي آن ميخشكد ، در اين موقع بايد آنها را از سطح خاك كف بُر كرد تا بهار جوانه هاي جديد و قوي تري از ريشه برويد مشکل عمده نگهداري آکوبا، در داخل آپارتمان حساسيت بسيار شديد آن به کنه‌هاي آپارتماني است. در اکثر اوقات با ريزش برگ و يا قهوه‌اي شدن برگ‌ها مواجه مي‌شويم و در اين حالت مبارزه با کنه‌ها لازم و ضروري است. بهترين راه براي زياد كردن شمشاد ژاپوني Aucuba japonica طريقه قلمه زدن است. به اين منظور شاخه هاي آنرا تابستان در نقطه سايه خنك زير حباب قلمه ميزنند. براي تکثير آن حتماً لازم است تا از هورمون‌هاي ريشه زا مانند ايندول استيک اسيد IAA، ايندول بوتيريک اسيدIBA و نفتاليک استيک اسيد يا NAA در غلظت‌هاي ppm 2000 تا 4000 استفاده کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

: منابع http://en.wikipedia.org/wiki/Aucuba_japonica http://kanakh.com/forum/forum541/thread25020.html http://samani2008.blogfa.com/post-15.aspx http://www.aftabir.com/dictionaries/word/91576/خانوادهٔ-گاریاسه-Garryaceae http://www.ces.ncsu.edu/depts/hort/consumer/factsheets/shrubs/aucuba_japonica.html