امپیشن -ستاره حنا
چهار شنبه 14 شهریور 1397
بازدید: 2660

امپیشن - ستاره حنا

 

گل حنا یا گل سولماز شیرازی با نام لاتین ایمپشن یا امپیشن که گلهای آن به صورت منفرد یا خوشه ای، کم پر و پر پر و به رنگهای صورتی، قرمز، سفید و ارغوانی دیده می شوند. ساقه های آن گوشتی و آبدار و اندازه برگهای آن در گونه های مختلف متفاوت است. علت نامگذاری لاتین این گیاه به Touch me not (به من دست نزن) این است که با لمس میوه آن که به شکل کپسول است، سریع میوه باز می شود و بذرها پراکنده می شود.
اینروزها این گیاه با همان نام انگلیسی‌اش بیشتر شناخته میشود و ایمپشن رایج شده‌است ولی نام فارسی آن در کتابهای گلکاری ایرانی “گل حنا” و در گویش محلی آذربایجان “سولماز یا سولماز شیرازی” نامیده شده.

گل حنا یا سولماز گیاه بسیار جالبی است. اگر شرایط زندگی‌ش فراهم شود چندین سال عمر میکند و بوته‌های درشتی تولید میشوند که در شرایط مناسب اغلب طول سال غرق در گل میشوند. ولی از طرف دیگر اگر شرایط محیطی فراهم نشود گیاه به سرعت از گلدهی می‌افتد و ممکن است به مرگ گیاه نیز منجر بشود

گل حنا با نام علمی impatiens balsamina. از خانواده Balsaminaceae، گیاهی یکساله و چندساله با گونه های فراوان که بومی مناطق گرمسیر است.

 

 

 

 

نیازنوری:

گیاه حنا باید از تابش شدید آفتاب محافظت شود چه در درون خانه و چه در باغچه گیاه به دلیل داشتن ساقه‌ها و برگهای علفی توانایی تحمل تابش شدید آفتاب را ندارد. و به سرعت رطوبت درون برگها را از دست داده و تشنه میشود. و اگر آب کافی به موقع نرسد ممکن است گیاه از بین برود. با این حال به چند ساعت نور نیاز دارد . بهتر است که این چند ساعت نور در صبح باشد و عصر ها گیاه در سایه قرار گیرد.از محاسن این گیاه گلدهی در نیم سایه است و نسبت به سایه کامل هم مقاوم است.

 

آبیاری:

این گیاه به آبیاری منظم نیاز دارد. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی  و خفگی ریشه می شود و خشکی خاک باعث پلاسیده شدن گیاه و ریزش برگها و در نتیجه کاهش گلدهی می شود. با توجه به نیاز آبیاری آن، در تابستان باید آبیاری بیشتری انجام شود. در هنگام آبیاری برگ ها را سعی کنید آب پاشی نکنید. دقت کنید آب اضافی حتما از ته گلدان خارج شود .

خاک:

گل حنا خاکی با زهکش مناسب را لازم دارد و البته بهتر است محیط کشت کمی اسیدی باشد. مخلوط خاک برگ + کوکوپیت یا خاک برگ +پرلایت می تواند خاک مناسبی باشد .

کوددهی:

بهتر است یک ماه پس از خرید گیاه اقدام به کود دهی کنید .هر سه تا چهار هفته یکبار با کود مایع ۱۰+۱۰+۱۰ و یا کود گل دهی نصف غلظت توصیه شده از سوی سازنده تقویت شود .

دما و گلدهی:

گرم شدن هوا به خصوص در فصل تابستان باعث کاهش گلدهی گیاه می شود. به طور کلی برای گلدهی مناسب به دمای خنک نیاز دارد. گرمای زیاد موجب کاهش گلدهی و ریزش گل ها می شود و به همین دلیل در فصل گرما هر چه مکان گیاه از سایه بیشتری برخوردار باشد، عمر گل ها طولانی تر است.

 

 

نگهداری و مراقبت:

 

ریزش برگ ها بیشترین مشکلی هست که دوستان بهش بر می خورند و این مورد عوامل متعددی دارد . گل های حنابه کم آبی و نور زیاد حساس هستند . در صورتی که جلوی نور مستقیم باشند سریع تشنه شده و برگ سوز میشوند. گرمای زیاد هم باعث ریزش برگ ها می شود گیاه را در مکانی خنک ، سایه دار با نور ملایم نگهداری کنید و آبیاری را مرتب انجام دهید. آبیاری بوته ها در زمانی صورت می گیرد که رطوبت بخش سطحی خاک هنوز به طور کامل خشک نشده باشد .شرایط ایده آل برای گیاه را فراهم کنید تا مجددا گل دهد . با این حال آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی  و خفگی ریشه می شود و خشکی خاک باعث پلاسیده شدن گیاه و ریزش برگها و در نتیجه کاهش گلدهی می شود.

بهتر است امفیشن در معرض باد مستقیم کولر یا نزدیک بخاری ها قرار نگیرد . گرمای زیاد را نمی تواند تحمل کند بوته ها در شرایط اتاق نبایستی در دمای بیش از ۲۴ درجه نگهداری شوند . گلدان ها باید در ظرف بزرگ مرطوب قرار داده شوند زیر گلدان چند تکه کاشی قرار دهیدتا کف گلدان با آب خارج شده از ته گلدان تماس نداشته باشد ) . تجربه شخصی بنده این هست که نباید برگ ها را آب پاشی کرد و این امر می تواند باعث ریزش برگ ها بشود . ماندن آب روی برگ ها می تواند بیماری های قارچی را به وجود بیاورد .

 

 

 

 

 

منبع:

http://bostane.ir/