سم پاشی گیاه

Our Services

نویسنده : مدیر سایت    
چهار شنبه 24 آبان 1396
    
بازدید: 1633
    
زبان : فارسی
    

 

در زمان سم پاشی به دوره کارنس سم باید توجه کرد .به فاصله زماني مجاز بين آخرين سمپاشي تا برداشت محصول ،دوره كارنس گفته می شود.به عنوان مثال وقتی بر روی بطری سم نوشته شده دوره كارنس 14 روز ؛يعنی از روزی كه سمپاشی انجام شد به مدت 14 روز ازچيدن ميوه ها و خوردن آنهاخودداری شود(حتی شستن ميوه آنرا تميز نمی كند).

 

 

بعد از خريداری سم مورد نظر، مقدار مناسب از آن را طبق دستور متخصص با آب حل نموده و کاملاً به هم بزنيد تا محلول شيری رنگ به دست آيد. در هنگام استفاده، از دستکش و ماسک استفاده نمائيد و کودکان را از محل سم پاشی دور نمائيد. گياه را به فضای باز منتقل نماييد. گل های گياه را با روزنامه و نايلون بپوشانيد؛ در غير اين صورت تمامی گل ها خواهند ريخت. 

‍ زمان مناسب جهت سم پاشی اوايل صبح و اواخر روز در صورت عدم وزش باد می باشد. دقت نمائيد سم به تمامی نقاط گياه برسد؛ براي اين کار و اطمينان از حصول نتيجه مي توانيد برگ هایی را که علايم شديدی دارند و يا در جایی قرار دارند که امکان دارد محلول سم به آن جا نرسد، به وسيله ی يک پنبه آغشته به محلول سم، سمپاشي نمائيد. بعد از اتمام سم پاشی، کليه ی محلول باقی مانده سم را دور بريزيد و همه وسايل استفاده شده را نيز ضدعفونی کنيد. 

سمپاشی را باید طبق دستور هر هفته یا هر دو هفته انجام دهید تا گیاه سلامتی خود را باز یابد.باقیمانده پودر سم را برای استفاده بعدی، در محلی دور از دسترس اعضای خانواده و در ظرف و شیشه هائی نگهدارید که ضمن عدم تماس با هوا، شباهتی با شیشه ها و ظروف موادغذائی و آشامیدنی نداشته باشد. 

 

گاهی پيش مي آيد كه گياهان موردعلاقه ما درمنزل ويا درختان كه درباغ يا باغچه داريم دچار مشكلاتي مي شوند دراين مواقع همه سعی بر این داريم كه سراغ آسانترين راه يعني سمپاشي رفته واز  بهترین و قویترین آفت کش‌ها و قارچ کش ها در کنترل آفات و بیماریهای محصولاتمان استفاده نمائيم .براي درمان گياهان بايد به نكاتی توجه كرد كه عدم توجه به هر يك از آن ها عدم حصول نتيجه را در پی دارد.درصورتي كه برگ گياه دچارآفت شده باشد(چنانچه اين خسارت درحدی است كه تصورمي كنيد اگر از آن جلوگيری نشود منجربه نابودی گياه يامحصول خواهد شد) نمونه برگ آلوده را داخل نايلون گذاشته وبه متخصص گياه پزشكی نشان دهيد واگر خسارت روی تنه درخت بوده ويابه هر دليل قابل انتقال نباشد ازايشان درخواست بازديد درمحل نمائيد تاپس ازبررسي دقيق وتعيين سم ،نسخه مربوطه را صادركرده وشما رابه مراكز دارای مجوز( از اداره كشاورزی ،واحدحفظ نباتات) معرفي كنند. 

 

موارد درج شده بر روي بسته بندي (ليبل)سموم ازجمله ميزان مصرف،دوره كارنس ،سازگاري و...را به دقت مطالعه و رعایت کنید .نکته مهم در بکار گیری سموم ،ميزان صحیح مصرف می باشد : چنانچه دزمصرف سمي 5/1 درهزارعنوان شده باشد يعني 5/1 ليتر سم در 1000 ليتر آب ريخته وسپس سمپاشي كنيد.مثلا در سمپاشي كه داراي مخزن 10 ليتري مي باشد 15 ميلي ليتر(همان سي سي)ودر سمپاش 20 ليتري 30 ميلي ليتر ريخته شود.برای سم پاشی گیاهان گلدانی ،1/5 سی سی سم در یک لیتر آب حل می شود

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.