کاکتوس غوره ای
دوشنبه 21 آبان 1397
بازدید: 4863

معرفی و شرایط نگهداری کاکتوس غوره ای

 

 

کاکتوس غوره ای با نام علمی Senecio Herreianus و نام انگلیسی String Of Pearls از خانواده Asteraceae و در ايران با نام هاي كاكتوس دانه تسبيحي و كاكتوس رشته مرواريدي معروف است . گیاهی چند ساله و همیشه است که دارای رشد بسیار سریعی است و خیلی زود تمام سطح گلدان را می پوشاند و حتی از کناره های گلدان آویزان می شود و منظره زیبایی را به وجود می آورد.

 

 

 

كاكتوس غوره اي ساقه هايي متعدد، نازک و بلند دارد که طول این ساقه ها به 2 تا 3 متر و حتی بالا تر نیز می رسد.

 

برگ های این سایکولنت زیبا کروی یا بیضی شکل، گوشتی و آبدار، شبیه به غوره های نوک تیز است. این برگ ها سبز رنگ اند و بر روی آنها خطی پر رنگ وجود دارد که این خط به نفوذ راحت تر نور و در کل به فتوسنتز کمک می کند.

گل های ریز رشته مرواریدی به رنگ سفید تا زرد کم رنگ هستند.  خود گل لوله ای شکل است وبسیار شبیه گل نیلوفر است. زمان گلدهی از اواخر پائیز تا اوایل زمستان است . گل های رشته مرواریدی دگر گشن اند در واقع به خاطر عطر خاصی  است که دارند ( بویی شبیه دارچین ) جاذب حشرات اند.

نکته : نگهداری این گیاه بسیار ساده است اما خیلی دقت کنید که از دسترس کودکان بدور باشد چون گیاهی سمی است و در صورت خوردن باعث اسهال و اسفراغ شدید می شود. همچنین تماس شیرابه آن با دست باحث ایجاد حساسیت های پوستی می شود.

شرایط نگهداری گیاه کاکتوس غوره ای :

نور : به نورکامل ولی غیر مستقیم نیاز دارد. اما در نور های ملایم و حتی نیم سایه به راحتی رشد می کند. اما توجه داشته باشید که این گیاه به حداقل 4 ساعت نور کامل در روز نیاز دارد. پشت پنجره های جنوبی مجل مناسبی برای این سایکونت زیباست. اما دقت کنید که گیاه را به شیشه پنجره نچسبانید.

دما : کاکتوس غوره ای به سرمای بیش از حد و یخ بندان حساس است. درست است که به سرمای ملایم مقاومت نسبی دارد اما بهتر است در شروع فصل سرما آن را به داخل منزل منتقل کنید تا دچار خسارت نشود. این گیاه به گرما بسیار مقاوم است و رنج دمای 21 تا 35 را بهراحتی تحمل می کند و حتی رشد بسیار خوبی را در این رنج دما دارد.

آبیاری : آبیاری منظم و کامل با آب بدون املاح هر سه هفته تا یک ماه یک بار لازم است. دقت کنید که در زمان آبیاری آب بر روی شاخ و برگ گیاه نریزد. در زمان بین دو آبیاری اجازه دهید خاک رطوبت خود را تا 80 درصد از دست دهد اما کاملا خشک نشود. به یاد داشته باشید که کاکتوس ها و سایکولنت ها به غرق آبی و بی آبی حساس اند. و در حالت غرق آبی دچار پوسیدگی ریشه می شوند و در حالت بی آبی شکل ظاهری خود را از دست می دهند.

رطوبت : رطوبت محیط بین 50 تا 70% برای این سایکولنت زیبا کافی است.


خاک : خاک سبک، غنی، قلیایی، دارای درصد شن بالا که دارای زهکشی و تهویه مناسب است برای کشت این سایکولنت ضروری است. ترکیبی مثل خاک باغچه + خاک رس + ماسه شسته و مقدار کمی خاک برگ یا پیت ماس ترکیب مناسبی به نظر می رسد .

 

کود : ماهی یکبار از اوایل اردیبهشت تا اواخر شهریور ( قبل از گل دهی ) با در 2 در هزار با کود کامل مایع گیاه را تغذیه کنید.

 

تکثیر : تکثیر این گیاه بسیار ساده است و فقط کافی است قلمه هایی به طول 5 سانتی متر از انتهای ساقه های جوان و شاداب آن تهیه کنید و در محلی سایه قرار دهید تا ته آن پینه ببندد. بعد از ان ته ساقه ها را  تا 2 سانتی متر در خاک فرو کنید، بعد از آبیاری با پلاستیک شفاف کاور کنید و به محلی با نور ملایم و دمایی حدود 18 درجه منتقل کنید. خیلی سریع در عرض یک تا دو هفته ریشه دار شده و مستقل می شوند.

کاکتوس غوره ای جزو گیاهان تراریومی است که منظره بسیار جالبی هم به تراریوم شما می بخشد.

 

بیشتر بدانید:

 

 


 

 

 

 

منبع:https://iranderakht.com