اونترا
سه شنبه 21 خرداد 1398
بازدید: 1199

گل مغربی (Oenothera)

 

  این گیاه با نام عمومی ( Evening Primrose) و نام علمی (Oenothera Biennis) شناخته شده است.  در طبیعت "گل مغربی " گیاهی علفی در انواع یک ساله، دوساله و چند ساله متعلق به تیره گل مغربی است. اما نوعی که توسط باغبان کاشته می شود معمولا دو ساله است.

منشا این گیاه شمال آمریکا گزارش شده است. لیکن بذر این گیاه به اروپا و آسیای صغیر منتقل و کشت شده است. بر اساس برخی منابع نوع خودرو این گیاه خاصیت دارویی دارد. گل های این گیاه هنگام غروب خورشید شکفته می شوند و به همین دلیل این نام را برای آن انتخاب کرده اند.

گل مغربی در اقلیم های مختلف می روید و به سرما و خشکسالی مقاوم است. گیاهان بسته به زمان، مکان و روش کشت از اواخر خرداد یا اواخر تیرماه به گل می روند. اگر چه بذر این گیاه در دمای 8 تا 10 درجه سانتی گراد جوانه می زند ولی دمای مطلوب برای جوانه زنی بذر گل مغربی 16 تا 20 درجه سانتی گراد است. این گیاه در مرحله تشکیل برگ های طوقه ای به سرما بسیار مقاوم است و دچار سرمازدگی نمی شود. گل ها در مرحله تشکیل به دمایی بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد نیاز دارد ولی درجه حرارت کاهش یابد، کمیت و کیفیت مواد موثره موجود در دانه ها به شدت کاهش می یابد.

میوه آن براق و به شکل کپسول بوده و به رنگ قهوه ای مایل به سرخ است و حاوی دانه های قهوه ای روشن و تیره، گوشه دار و نامنظم هستند. در حال حاضر چین بزرگترین تولید کننده این گیاه می باشد.

 

نور

این گیاه نور پسند بوده و نیاز به نور مستقیم آفتاب دارد البته در محل های نیم سایه رشد می کند.

 

آبیاری

آبیاری این گیاه زیبا باید در طول ماه های خشک سال انجام شود. گیاه گل مغربی به خشکی مقاوم بوده و آبیاری کمی نیاز دارد. برای آبیاری به خاک نگاه کنید اگر خشک بود آبیاری را انجام دهید.

 

خاک

گل مغربی در هر نوع خاکی میتوان کشت کرد اما کشت آن در خاک های لومی- شنی حاصلخیز که از مقادیر مناسبی کلسیم برخوردار باشند، افزایش عملکرد محصول را در پی خواهد داشت. این گیاه به غرقابی بسیار حساس است. از این رو خاک باید از زهکشی مناسبی برخوردار باشد. البته در خاک سنگین می تواند زنده بماند. PH خاک باید کمی اسیدی یعنی بین 5.5 تا 7 باشد. توصیه می شود به زمین هایی که گل مغربی کشت می شود 40 تا 60 کیلوگرم در هکتار اکسید فسفر اضافه شود.

 

آفات و مشکلات گل مغربی

تابستان بسیار گرم ممکن است گلدهی این گیاه را متوقف کند. بیماری سفیدک آردی یکی از بیماری هایی است که در شرایط رطوبت ظاهر می شود.

 

تکثیر گل مغربی

 

تکثیر با قلمه

ساده ترین روش تکثیر این گیاه جداکردن شاخه های چوب نرم بدون گل و کاشت آن در محل جدید است. این قلمه های تهیه شده را تا زمانی که کاملا استقرار یابند به خوبی آبیاری کنید این کار می تواند در هوای گرم بهار تا اواسط تابستان صورت گیرد.

 

تکثیر با بذر

تکثیر گیاه گل مغربی از طریق بذر به خوبی امکان پذیر است و بذر انواع یکساله در اوایل بهار و بذر انواع چندساله در اوایل تابستان روی شاسی سرد کاشته می شود اما در پاییز کشت در محل اصلی صورت می گیرد. دمای کشت باید 18-20 درجه سانتی گراد باشد.

 

خواص درمانی و کاربرد های صنعتی

حدود یکصد سال پیش کشاورزان چینی از ریشه های گیاه گل مغربی به عنوان سبزی وحشی استفاده می کردند. دانه های این گیاه را نیز توسط غلتک های سنگی خرد کرده و با افزودن آرد و برخی مواد دیگر، کیک های مخصوصی تهیه می کردند. بعضی از کشاورزان محلی چین از پیکر رویشی این گیاه برای تعلیف دام و از دانه های آن به عنوان غذای طیور استفاده می کردند

اوانوترا از دو کلمه یونانی " اونیوس" به معنی شراب و " ترا" به مفهوم شکار یا تعقیب آمده است و احتمالا بدان معنی است که مردم بخاطر خواص ارزشمند درمانی این گیاه همواره درصدد به دست آوردن و استفاده از آن بوده اند. در سال 1879 میلادی آزمایش های اولیه بر روی مواد موثره این گیاه، ارزش دارویی آن را به خصوص در دستگاه گوارش به اثبات رسانده است. از آن پس گل مغربی به عنوان یک گیاه دارویی ارزشمند مورد توجه ویژه قرار گرفت. در اکثر منابع علمی از دانه ها و روغن گل مغربی به عنوان دارو یاد شده و خواص درمانی آن مورد استفاده قرار گرفته است.  مواد موثره موجود در دانه های این گیاه برای معالجه برخی نارسایی های مربوط به گردش خون، درمان سندرم پیش قاعدگی، حساسیت های پوستی و مداوای برخی بیماری های مربوط به قلب و عروق مورد استفاده قرار می گیرد. روغن دانه گل مغربی خاصیت آنتی اکسیدانی داشته و در تهیه و تولید پروستاگلاندین ها بسیار موثر است.

 

 

منابع

امید بیگی، ر. 1389. تولید و فراوری گیاهان دارویی. انتشارات آستان قدس رضوی، جلد چهارم، صفحه 423

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.