شویدی (دم روباهی)
دوشنبه 15 مهر 1398
بازدید: 7402

 شویدی دم روباهی 

 

 

 

این گیاه، همیشه بهار و مقاوم در برابر خشک ‌سالی بوده و به مراقبت کمی احتیاج دارد. برگ‌ های آن نیز در تمام طول سال به رنگ سبز روشن خواهند ماند. این گیاه را با نام‌های آسپاراگوس مایری (Asparagus meyeri) و آسپاراگوس دنسیفلوروس مایرز (Asparagus densiflorus ‘myers’) نیز می‌شناسند.

زیستگاه طبیعی دم ‌روباهی آفریقای جنوبی بوده و در آب ‌و هوای مدیترانه ‌ای نیز رشد می‌ کند اما می‌ توان آن را در محیط‌ های خانگی نیز در گلدان پرورش داد و هنگامی که هوا مناسب است آن را به بیرون از خانه منتقل کرد.

این گیاه شرایط نگه‌ داری ساده ‌ای داشته و سال ‌ها زیبایی را به خانه‌ی شما می‌بخشد.

 

۱۰ دلیل برای نگهداری از دم‌ روباهی

1 ) این گیاه به مرتب کردن و هرس شدن هیچ احتیاجی ندارد (اما رز‌ها و پرچین ‌ها مدام به هرس شدن نیازمندند).

2 ) یک گیاه بالغ بین ۱۸۰ تا ۲۴۰ سانتی‌ متر گسترده می‌شود اما گیاهان جوان بین ۱ متر تا ۱۲۰ سانتی ‌متر به مدت ۱۲ سال یا بیشتر باقی می‌ مانند.

3 ) هیچ آفتی به این گیاه حمله نميکند.

4 ) به سادگی می ‌توان این گیاه را با جدا کردن یک ریشه‌ ی ده دوازده شاخه‌ای از سیستم ریشه‌ هایش تکثیر کرد.

5 ) اگر در کالیفرنیای جنوبی یا مناطق مشابه زندگی می ‌کنید، از داشتن این گیاه بسیار لذت خواهید برد. اما در مناطق برفی، در ماه‌ های سردتر باید این گیاه را به یک مکان مسقف منقل کنید.

6 ) دم‌ روباهی یک گیاه غیر خوراکی بوده و در خانواده‌ ی گل‌ های قاشقی (Lily) می ‌باشد و از نظر علمی واقعا یک سرخس نیست. این گیاه آن ‌قدر جان سخت است که حتی یخبندان هم آسیب قابل توجهی به این گیاه نمی ‌رساند.

7 ) آبياري زيادي نميطلبد

8 ) این گیاه گل‌ های بسیار ریز سفیدی دارد که برای زنبورهای عسل جذاب است.

9 ) به كوددهي زيادي احتياج ندارد.

10 ) گیاه دم روباهی رنگ سبز روشنی را به رنگ‌ بندی چشم‌ انداز باغ ‌هایی که در مناطق نیمه‌ خشک وجود دارند، می‌بخشد.

 

 

 

دو نوع شویدی آسپاراگوس 

گیاهی که در اینجا مشاهده می‌کنید مایری نام دارد. نوع دیگر اسپرنگری (Sprengeri) نام داشته و شاخه‌های نازک ‌تری دارد که به تنهایی نمی ‌توانند وزن برگ ‌ها را تحمل کنند. وقتی قصد خرید یک شویدی را داشتید، بهتر است بدانید که کدام نوع را می‌خواهید.طرفداران گیاه معمولا نوع ترکیبی این شویدی را ترجیح می‌دهند. واژه‌ی شویدی آپارگوس معمولا برای هر دو نوع به کار برده می‌شود اما شویدی دم‌ روباهی را به نوع مایری آن اطلاق می ‌کنند.

شویدی اسپرانگری را در هاوایی، فلوریدا، زلاندنو و استرالیا به عنوان علف هرز می‌شناسند.

برای اینکه یک منطقه را از این گیاه پاک‌ سازی کنید می‌بایست یک‌ متر و نیم زمین را حفر کنید تا ریشه‌ های آن را کاملا بیرون بکشید. البته در دهه‌ی ۸۰ میلادی به عنوان یک گیاه گلدانی بسیار محبوب بوده و به وفور در دسترس بود.

 

 

چگونه از شویدی دم روباهی مراقبت کنیم

 اگر شویدی دم‌ روباهی را دو بار در سال تمیز کنید، بسیار زیبا خواهد بود. چوب‌ های مرده را از گیاه جدا کنید و اطراف بوته را سر و سامان دهید.

توجه کنید که همیشه شاخه ‌های کوچکی وجود دارند که یا مرده‌اند و یا آخر عمرشان است. گیاه با این شاخه‌ها رشد خودش را کنترل می ‌کند. دو بار در سال، این چوب‌ های هرز را بکنید و ظاهر گیاهتان را آراسته کنید.

برای این کار، شاخه‌ ها را از روی زمین برداشته و به سمت مرکز نگه‌دارید. از فاصله‌ی ۱۰ سانتی‌ متری تنه‌ی اصلی به بعد تمام سیخ‌های مرده و قهوه‌ای رنگی که به شاخه ‌چسبیده‌اند را بکنید. برگ‌ های جدید به زودی در خواهند آمد.

سپس شاخه ‌های کوچک را ببرید تا جا را برای رشد شاخه‌های جدید باز کنید.

 

اگر بیشتر از ۱۰ برگ در یک فصل قهوه ‌ای شدند باید آب بیشتری به گیاه بدهید.

راه دیگر این است که شاخه را از وسط بگیرید و بر خلاف جهت رشد گیاه دستتان را با سرعت عقب بکشید.  شاخه از قسمت اتصال به تنه جدا می‌ شود. مدت زیادی طول کشید تا من این روش را یاد گرفتم. یادتان باشد که حتما برای این کار دستکش دستتان کنید.

 

در نزدیک شویدی دم‌روباهی چه گیاهان دیگری می‌شود کاشت؟

یک چشم‌انداز زیبا، به گیاهانی بیشتر از شویدی دم‌ روباهی نیاز دارد. می ‌توانید در کنار این گیاه، گیاهان نازبشقابی (Aeonium)، نخل ساگو (Sago palm) و گیاه یشم(Jade plant ) بکارید.

نگهداری از نخل ساگو کمی دشوار است. اما کنار شویدی دم‌ روباهی واقعا زبیا به نظر می‌رسد.

گیاهان آب‌دار (Succulents ) رنگارنگی مانند نازبشقابی نیز می‌تواند بافت زیبایی به چشم‌انداز باغ تان ببخشد. هنگامی که یک بخش از باغتان را با گیاهان آب‌دار پر کردید، حتما یادتان باشد که هر سال از آن ‌ها قلمه بگیرید تا جایگزین گیاهان پیرتر کنید.

 
 

سایر نکات: 

می ‌توانید برای رنگ‌ بندی بیشتر، از هر گیاه یکی داشته باشید.

در کاشت انبوه، گیاهانی را که خیلی گسترده می‌شوند را هرس کنید تا جا را برای گیاهان دیگر باز بگذارید. ریشه ‌ی این گیاه قطور و سخت شده و می ‌توانید بین ۱۲۰ تا ۱۸۰ سانتی‌ متر قطر داشته باشد. در این شرایط برگ ‌های جدید ممکن است از هر جایی سر برآورند.

یک گیاه بالغ به هیچ گیاه دیگری اجازه نمی ‌دهد که در کنارش رشد کند. زیرا ریشه‌ های بسیار بلند و ضخیمی دارد. مراقب باشید که اگر فضای محدودی در اختیار دارید دم روباهی برایتان مناسب نخواهد بود.

می‌ توانید فقط یک شویدی اسپاراگوس مایری بخرید. زیرا تکثیر آن بسیار ساده است.

در مجله ‌ی آفتابی نو بر باغ‌ های غربی (The Sunset New Western Garden) نوشته است: «دم روباهی می ‌تواند از سرماهای خفیف قسر در برود اما سرماهای بسیار سخت جانش را خواهد گرفت. گیاهان یخ زده معمولا از قسمت ریشه بر می‌ گردند.»

این گیاه را در همه ‌جا می ‌توان در خانه‌ ها دید. البته سایه‌ ی زیاد باعث زرد شدن برگ‌ هایش می‌ شود.

 

گل‌های سفید کوچک

گل‌ های کوچکی در شویدی دم روباهی بالغ سبز می‌شود که زنبورهای عسل را به خود جذب می ‌کند. این ‌گل ‌ها بذرهای قرمزی در خود دارند که پرنده‌ ها را به سمت خود می‌ کشاند. این بذرها برای سگ ‌ها و گربه ‌ها سمی می ‌باشند.

 

 

 

آبیاری:

این گیاه گیاهی رطوبت دوست است ولی توجه داشته باشید که آبیاری بیش از حد می تواند موجب پوسیدگی ریشه های گیاه شویدی شود.

خاک:

خاک لومی با کمپوست گلدانی برای گیاه شویدی مناسب می باشد.

نور:

شویدی به نور زیاد و غیر مستقیم خورشید نیازمند است.

هرس:

سالیانه می توانید گیاه آپارتمانی شویدی را هرس نمایید و برگ های ضعیف شده و خشک آن را جدا کنید.

گل و میوه:

شویدی دارای گل های سفید رنگ و کوچک است و میوه های آن قرمز رنگ و آبدار می باشد که برخی پرندگان را به سمت خود جذب می کند.

 

 تکثیر: 

گیاه بالغ را می ‌توان به چند گیاه مجزا تقسیم کرد. تنها چیزی که نیاز دارید کمی زور بازو، یک بیلچه و کمی زمان است.

گام اول:

تصمیم بگیرید که گیاه را از کجا مایلید تقسیم کنید. با بیلچه سیستم ریشه‌ها را از هم جدا کنيد. تا جایی که می ‌توانید در عمق به جدا کردن ادامه دهید.

گام دوم:

تقریبا ۱۸۰ سانتی ‌متر دور تر از تنه‌ ی دم روباهی ، روی زمین شروع به حفر کردن خاک کنید و به زیر ریشه ‌ها برسید. با اهرم کردن بیلچه، ریشه را بیرون بکشید. در اطراف این ناحیه سه چهار بار همین کار را تکرار کنید. حالا سعی کنید شویدی را از خاک بیرون بکشید. اگر آزاد نشده بود چند بار دیگر این کار را تکرار کنید تا بالاخره گیاه از خاک آزاد شود.

ریشه‌ی گیاه دم روباهی خیلی سفت و متراکم نیست. پس این کار نباید خیلی سخت باشد.

 

گام سوم:

این قسمت مربوط به خارج از خاک است. ریشه‌های بیرون کشیده و شاخه‌ ها را تمیز کنید و قسمتی که می‌ خواهید آن را بکارید خوب شخم بزنید تا هوا درون خاک به خوبی نفوذ کند.

 

گام چهارم:

 ریشه تمیز شده است. چاله را با خاک گلدان پر می ‌کنيد.

 

قدم پنجم:

به مقدار زیادی به گیاه آب بدهید و کمی سایه برای آن ایجاد کنید تا نشانه‌هایی از شروع رشدش ببینید.

 

شویدی دم ‌روباهی جوان

گیاه جوانتان حالا جا افتاده است. در حقیقت رشد حدود ا ، ۲ تا ۳ فصل طول خواهد کشید تا گیاهتان به بلوغ کامل برسد. در گیاهان جوانی که در سایه به سر می ‌برند، برگ ‌ها کمی تیره تر بوده و تراکم کمتری نیز دارند.

 

 

موارد مشابه:

 

سرخس فري 

 

 

 

 

منبع:حجره نما 

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.