بگونیا مخملی
دوشنبه 2 تیر 1399
بازدید: 227

معرفی و پرورش بگونیا مخملی

 

  

نام انگلیسی : Begonia soli-mutata

خانواده : بگونیاسه – Begoniaceae

بومی : هیمالیا

سرده ای از گیاهان پایا و گلداراز تیره بگونیا است. این گونه شامل ۱۷۹۵ گونه مختلف گیاهی است. بگونیا بومی آب و هوای نیمه گرمسیری و گرمسیری مرطوب است. به طور معمول بعضی از گونه ها در هوای سرد و داخل خانه ها به عنوان گیاه خانگی و زینتی رشد می کنند.FALL SEASON SKINCARE ROUTINE
FALL SEASON SKINCARE ROUTINE
 
بگونیا دارای بیش از ۲۰۰۰ گونه است نام علمی Begonia از گیاهان چند ساله است همیشه سبز علفی و گیاهان خزان کننده است که برای برگها و گلهای زیبایشان پرورش داده میشود.
 
گونه های مختلف بگونیا از گیاهانی به طول چند سانتی متر تا گونه هایی به طول ۳ متر تشکیل یافته است ، بعضی از گونه های این جنس به صورت بالارونده است بگونیا گیاهی است تک پایه گلهای نر و ماده بر روی یک گیاه قرار دارد گلهای نر معمولا زیباتر هستند و گلهای ماده را با تخمدان بالشدار میتوان از جنس نر به آسانی تشخیص داد.
گیاهشناسان بگونیا ها را به سه گروه عمده غده دار ، ریزوم دار ، ریشه افشان تقسیم می کنند.بگونیا مخملی جز بگونیا های ریزوم دار که ساقه های گوشتی زیر زمینی به وجود می آورند و با همین ساقه ها تکثیر میشوند، است.بگونیا گیاهی است که دارای ساقه‌ها گوشتی و خزنده ، برگها به شکل قلب و یک رگبرگ اصلی برگ را به دو قسمت نامساوی تقسیم کرده است ، روی یک برگ انواع رنگ‌ها مشاهده می‌شود ، استفاده از آن در سبدهای آویزان رایج است ، سهولت در نگهداری و مقاومت بعضی از انواع آن در برابر خشکی و حرارت و امکان تکثیر آن در همه شرایط موجب توجه همگان است و بیشتر توصیه می کنند در آپارتمان و یا در فضای سبز استفاده شود
در فصل تابستان اشعه مستقیم آفتاب بخصوص از پشت شیشه برای آن مضر است ، ولی منطقه پر نور احتیاجات نوری آن را برطرف می‌کند ، چرخش گیاه برای استفاده هر چه بیشتر نور اتاق لازم است
 
 

پرورش بگونیا مخملی:

آبیاری بگونیا مخملی :

خاک این گیاه را همواره مرطوب نگهدارید و تا جایی که امکان دارد از آب بدون املاح استفاده کنید. مرطوب نگهداشتن خاک بگونیا مخملی به معنی خیس و غرقاب بودن آن نیست و در اینصورت مشکلات دیگری همانند پوسیدگی ساقه و ریشه و در نهایت مرگ گیاه بوجود می‌آید.

 

نور مورد نیاز بگونیا مخملی :

مکانی پر نور را ترجیح می‌دهد اما آن را از نور مستقیم آفتاب محافظت کنید. اگر منبع نوری در یک طرف گیاه قرار گرفته است ، هر هفته گیاه را حدود ۴۵ درجه بچرخانید تا تمامی برگها از رشدی یکسان برخوردار شوند.

 

دمای مناسب بگونیا مخملی :

در دمای ۲۴-۱۸ درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارد. بهتر است که دما در طی روز بیش از دما در طی شب باشد مثلا ۲۴ در طی روز و ۱۸ در طی شب. در هوای سرد برگها خود را می‌اندازند و اگر این شرایط ادامه یابد برگها می‌ریزند و ساقه‌ها بخصوص از نزدیکی سطح خاک می‌پوسند. برای ادامه رشد در طی زمستان دمای ۱۵-۱۰ درجه لازم است.

 

رطوبت و غبارپاشی بگونیا مخملی :

اگرچه این گیاه به رطوبت بالای محیط نیاز دارد اما به دلیل احتمال شیوع بیماریهای قارچی، برگها را تا جایی که امکان دارد مستقیما غبارپاشی نکنید. اما از آنجایی که این گیاه به رطوبت هوای بالا نیاز دارد بهتر است آن را در کنار مجموعه‌ای از دیگر گیاهان برگی و همچنین بکارگیری خزه در اطراف آن نگهدارید.

 

خاک بگونیا مخملی:

مخلوطی از پیت، کمپوست و شن (با حجم مساوی)و یا خاک لوم، پیت خزه اسفاگنوم، پرلایت و ورمی‌کولایت (با حجم مساوی) از جمله ترکیبهای خاکی برای این گیاه است. مواد غذایی ناکافی موجب کوچک ماندن برگها و رشد کم گیاه می‌شود.

 

کوددهی و تغذیه بگونیا مخملی :

برای تغذیه مصنوعی بگونیا برگی می‌توان از کودهای مخصوص گیاهان زینتی در فصول رشد هر دو هفته یکبار استفاده کرد . مراقب کود دهی بیش از اندازه باشید زیرا گیاه را از بین خواهد برد. هر سال در فصل بهار گلدان گیاه را عوض کنید و گلدانهای سفالی یا چوبی را استفاده کنید و هنگام تعویض گلدان مراقب برگهای گیاه باشید.

 

هرس بگونیا مخملی :

بگونیای مخملی نیاز چندانی به هرس ندارد اما می‌توان به سرزنی ساقه‌ها ، ساقه‌های جانبی را تحریک به رشد کرد . البته این کار را در مورد ارقامی که برگهای درشت دارند انجام ندهید زیرا باعث شلوغی بیش از اندازه گیاه خواهد شد.

 

تکثیر بگونیا مخملی :

بگونیا برگی به راحتی از طریق قلمه برگ و تقسیم بوته تکثیر میشود . بهار و تابستان برگهایی که اندازه متوسطی دارند به همراه ۲/۵تا ۵سانت ساقه انتخاب و قلمه را با زاویه ۴۵درجه در بستری متشکل از پیت ماس – ورمی کولایت – پرلایت با حجم مساوی فرو کنید به نحوی که تمام ساقه در بستر فرو برود .برخی از پرورش دهندگان برگها را از پشت روی بستر مرطوب قرار میدهند و برای آنکه سطح تماس آن با بستر ریشه زایی شود مقداری شن بر روی ان میریزند .
میتوان برای افزایش رطوبت اطراف برگها بر روی گلدان یک کیسه پلاستیکی کشید .گلدانی را در مکانی با نور غیر مستقیم و دمای ۲۷-۲۴ درجه قرار دهید .قلمه باید به دور از نور مستقیم خورشید باشد .قلمه برگ در طی ۴-۳هفته ریشه میدهد و ۴ هفته دیگر طول میکشد که جوانه زده و گیاه جدید شروع به رشد کند .هر سال در بهار خاک و سایز گلدان را تعویض کنید .گلدان کوچک و فضای کم برای ریشه باعث تغییر رنگ بگونیا برگی میشود.
 
 

آفات و بیماریهای بگونیا برگی :

کنه تار عنکبوتی :
موجب پریدگی رنگ برگها و بستن تار عنکبوت در سطح زیرین برگ میشودنماتد: این آفت بر روی ریشه ها فعالیت میکند و در نتیجه ان برگها کم رنگ میشود و بعد از مدتی میریزد.
 
شپشک :
به شکل مجموعه سفید رنگی در محل اتصال برگ به ساقه یا ساقه به ریزوم بیشتر دیده میشود .اگر تعداد شپشکها کم است میتوان آنان را با پنبه آغشته به آب و صابون (بدون عطر )برداشت ولی اگر تعداد زیاد است با سموم سیستمیک مانند مالاتیون اقدام به سمپاشی کنید.
 
سفیدک :
از جمله بیماریهای قارچی این گیاه است که در شرایطی که شب سرد و روز گرم و مرطوب باشد یا در صورتی که برگهای گیاه در اثر آبیاریهای متعدد خیس و مرطوب شود ظاهر شده در نتیجه ان لکه های سفید رنگ بر روی سطح برگها دیده میشود در نهایت برگها زرد و قهوه ای شده و میریزد .
 
بوتریتیس :
این بیماری قارچی موجب پوسیدگی ساقه میشود لکه های قهوه ای رنگ بر روی ساقه  برگ و گلها شکل میگیرد برای مبارزه با این دو بیماری می توان از قارچکشهای سیستمیک استفاده کرد .
 
لکه برگی :
بیماری باکتریای که میتواند تمامی قسمتهای گیاه را درگیر کند اما اولین علائم ان به شکل لکه های کوچک مدور و سوخته در سطح زیرین برگ مسن و در نزدیکی رگبرگ ایجاد میشود و با گذشت زمان لکه بزرگتر شده حاشیه آنان زرد رنگ میشود و این موقع در سطح رویین برگ نیز قابل مشاهده است . تحت شرایط مرطوب زخمهای آبدار و سیاه رنگی نیز در سطح برگ به وجود می اید در نهایت برگ پژمرده میشود و میریزد سموم قارچ کش تماسی به کنترل این بیماری کمک میکند اما بیشتر باید پیشگیری کرد تا درمان .
 
بیماری ویروسی :
در بگونیا موجب موزاییکی شدن پهن برگ میشود در این حالت لکه های زرد رنگ ظاهر میشود و برگها بد شکل می شوند.
 
نکته :
گازهای موجود در آشپزخانه مجاورت با وسایل گرمایشی نیز موجب افتادگی برگ و از بین رفتن این گیاه میشود.
 
 
 
 
 
 موارد مشابه:
 
بگونیای هلندی

بگونیای هلندی