گیاهان مناسب فضای کار -اداری
پنج شنبه 13 خرداد 1400
بازدید: 200

گیاهانی که برای آرامش وسلامت فضای محل کار شماست

 

 

 

انگیزه و انرژی را با این 10 گیاه تجربه کنید:

توانایی کارکردن ما در محیطی که پر از حس خوب هست انرژی ما را افزایش میدهد. برای بوجود آوردن حس خوب و مثبت در فضای کارتان تغییراتی باید ایجاد کنید.دقیقتر نگاه کنید جای گل و گیاهان درمحیط کارتان خالی مانده است.عاشق گل و گیاه باشید یا نه،درمحیطی که گیاهان به چشم میخورند شما کمتر دچار کسالت و خستگی خواهید شد.

دراینجا با این مطلب همراه شوید تا چند گیاه مناسب محل کار به شما معرفی کنیم .

-چه نوع گیاهانی مناسب محل کار هستند؟

با داشتن اتاق جداگانه خود در محل کار میتوانیدآسوده تر گیاهان آپارتمانی را برگزینید. اما اگر فضای کلی شرکت را برای این کار انتخاب کرده اید باید به شرایط خاص محل کار توجه ویژه ای داشته باشید. بنابراین باید بدانید که چه گیاهانی با چه ویژگی هایی میتوانند شادابی و سرزندگی خود را در آن محیط حفظ کنند .

 

 

ویژگی های مناسب گیاهان محل کار عبارت اند از:

-گیاهانی که دایم سبز هستند :

بیشتر گیاهان آپارتمانی سبز هستند وانتخاب های زیادی خواهید داشت.

-گیاهانی که مقاوم هستند:

گیاهانی که در مقابل محیط های مختلف با تغییرات نور و دما حساس نیستند مقاومت بالاتری دارند.بنابراین گیاهان سازگار با نور کم از دسته گیاهانی اند که در فضای داخلی ماندگاری و سازگاری خوبی دارند.

-گیاهان بدون عطر وبوی زیاد:

با توجه به این که محیط کارعمدتا محل رفت و آمد ارباب رجوع می باشد حضور دائم بوی گل و گیاه برای برخی از افرادممکن است آزار دهنده و یا حساسیت زا باشد و این عامل ممکن است تمرکز افراد را به هم بزند. بنابراین در انتخاب گیاهانی که رایحه تندی دارند با حساسیت عمل کنید.

-گیاهانی با نیاز کم به مراقبت دایم:

با توجه به اینکه در روزهای تعطیل و یا مرخصی شما در محل کار حضور ندارید و رسیدگی هر روز به آنها امکان­ پذیر نیست در نتیجه گیاهان مقاوم و با نگهداری آسان انتخاب صحیح تری برای محل کار هستند.

-گیاهان تصفیه کننده هوا:

نفوذ آلودگی های ناشی از مواد مختلف و یا آلودگی های شهری که ازپنجره ها و راهروها وارد ساختمان ادارات می شوند از مهمترین عوامل ایجاد حس خستگی و افت راندمان کاری در کارمندان ادارات می باشد بنابراین گیاهانی که هوا را از آلودگی ها پاک می کنند و نقش تصفیه کنندگی هوا را برعهده دارند از اولویت بیشتری برای انتخاب گیاهان در محیط کاری برخوردار هستند .

-گیاهان با رشد کم :

گیاهانی با رشد سریع نیازمند به تعویض گلدان و هرس بیشتری هستند بنابراین نگهداری ­شان زمان بیشتری می خواهد.پیشنهاد ما این است که گیاهان کند رشد را برای محل کارتان برگزینید.

 

 

انواع گیاهان مناسب محل کار:

-پتوس

زمانی که صحبت از گیاهان سازگار با مقاومت بالا و زیبا است نام گیاه پتوس میدرخشد. این گیاه جذاب طرفداران زیادی دارد و حتی درون آب هم بسیار راحت رشد می­ کند.شما می توانید  گیاه پتوس را برای دفتر کار انتخاب کنید و ساقه ­های رونده ی آن  را به دیوار و سقف ببرید.

 

 

 

-گندمی

برای این که  گیاه گندمی شاداب و سبز داشته باشید  کافیست یک گلدان متناسب با اندازه و خاک  برایش تهیه کنید و ازمحیط گرم دور نگهش دارید. گیاه گندمی زیبا در شرایط مساعد رشد خوبی دارد وحتما باید سالی یکبارگلدانش عوض شود. زمانی که گیاه زیاد رشد کرد گیاهچه های آن را جدا کنید. 

 

 

-فیکوس بنجامین

اگر میخواهید اززیبایی فیکوس بنجامین در محل کارتان لذت ببرید حتما از قسمت پرنور ساختمان برایش استفاده کنید. فیکوس بنجامین به سرما واکنش شان می دهد و برگ هایش شروع به ریزش می کند. این گیاه مخصوص مناطق گرم و مرطوب می باشد به همین دلیل باید در هوایی با مرطوب بالا قرار گیرد. غبارپاشی این گیاه  فراموش نشود.

 

 

-سانسوریا

از جمله گیاهان بسیار مقاوم است و رشد کمی دارد. سانسوریا نقش یک گیاه کم توقع و جذاب را در محل کار شما ایفا می­ کند. در عین حال  شما نسبت به این گیاه بی توجه نباشید و نیاز نوری و آبیاری این گیاه را براورده کنید. اگر دیدید از نظر قدی رشد زیادی کرده برگ آن را جدا کنید و در خاک قرار دهید تا گلدان پر پشت و زیباتری شود.

 

 

 

 

-اسپاتی فیلوم

این گیاه دارای برگ­ های براق می باشد  ودارای گل های سفید رنگ می باشد که در تابستان دیده می شود. اسپاتی فیلوم یک  گیاه تصفیه کننده هوا است که به تمیز شدن هوای محل کارشما کمک می­ کند. این گیاه آب و هوای نسبتا گرم و مرطوب رادوست دارد.

 

 

-آلوئه ورا

این گیاه بسیارمقاوم و با رشد تقریبا کم می باشد. آلوئه ورا علاقه زیادی به نور دارد به همین دلیل قسمت با نور بالا در محل کار خود به این گیاه اختصاص دهید. اگر در مکانی زندگی میکنید که بارش باران در آنجا کم است می توانید این گیاه را در محیط  بیرون قرار دهید. فراموش نکنید که آلوورا گیاهی با  برگ گوشتی است به همین دلیل پس آبیاری زیاد باعث خراب شدن این گیاه می شود .

 

 

 

-کاج مطبق 

ازجمله گیاهانی که احتمالا ممکن است  در محیط های ادارای  دیده باشید کاج مطبق است. کاج مطبق  درختچه ­ای با برگ های سوزنی و همیشه سبز است که برای خانه ­ها ومحیط های بزرگ و اداره ها  انتخاب بسیار خوبی است. نورکم محیط  برایش مناسب است. اگردیدید که این گیاه به یک طرف خم شده است  به علت تمایل داشتن به نور است. در تابستان هر هفته گلدان گل را کمی بچرخانید تا به همه قسمت ­های گیاه نو به اندازه  برسد.  غبارپاشی  این گیاه فراموش نشود.

 

 

 

- زامیفولیا

این گیاه برای محیط های اداری بسیار جذاب و زیبا می باشد . زامیفولیایکی از گیاهانی است که  نسبت به آبیاری کم مقاوم است پس اگر آبیاری این گیاه فراموش شود نگران نباشید. نور غیرمستقیم برای این گیاه مناسب است و می تواند زمان های طولانی نور کم را تحمل می­کند. چون رشد این گیاه کم است سختی برای تعویض گلدان ندارید.

 

 

-شفلرا

 از گیاهان جذاب که اگر در محیط کارتان وجود داشته باشد حتما چشم دوستان شما را می­ گیرد! آبیاری زیاد و یا خیلی کم باعث از بین رفتن این گیاه می شود. هرزمان که این گیاه بیش از اندازه بزرگ شد میتوانید از آن به عنوان جداکننده فضا استفاده کرد.

 

 

 

 

 

-گیاهان هوازی

درست است که این گیاهان مقاوم هستند ولی از نظر ظاهری  حساس به نظر می ­رسند. اگر دوست دارید  گیاهانی زیبا و خاص در محل کار خود داشته باشید از گیاهان هوازی یا تیلاندزیا حتما استفاده کنید. گیاهان هوازی  در همه گل فروشی و گلخانه ­ها یافت نمی ­شود. میتوانید  یک سطح مناسب به عنوان تکیه گاه برای این گیاه ایجاد کنید و در موقع لزوم  به درستی این گیاه را آبیاری کنید.

 

 

 

استفاده از گیاهان در محیط  کار، ایده ­هایی که حتما لازمتون میشه!

ابتدا میزان  نور و هوا و همچنین فضای خالی برای قرار دادن گلدان در محل کار خود را در نظر بگیرید و سپس از گیاهان متناسب با فضا در ساختمان استفاده کنید.

-از گیاهانی که داراری قد بلند هستند برای روی میزاستفاده نکنید تا مانع دید شما نشوند.

-اگر محیط کارشما کوچک است وفضای محدودی دارید متناسب با محیط ، گلدان انتخاب کنید.

-بزرگ و کوچک بودن گلدان را براساس مساحت فضای کارتان انتخاب کنید.

-درکنج اتاق­ ها و یا مکان هایی که رفت و آمد کمتری  است  می­ توانید از گیاهان آویز استفاده کنید.

-از گلدان­ های کوچک و گیاهان با ارتفاع کم می­ توانید برای روی میز کار خود استفاده کنید.

- می توانید از گیاهان با ارتفاع بیشتر به عنوان جداکننده قسمت های  مختلف محل کار استفاده کنید.

-مدتی است که  استفاده کردن از دیوار سبز در محیط های  اداری و فضاهای کاری رایج شده است وداشتن یک سطح سبز همانند تابلویی می باشد و دیوار را زیبا مکند و حس خوبی به فضا می افزاید. گیاهان آپارتمانی می­ توانند سرزندگی و شادابی را به فضا بدهند. 

مطلب پیشنهادی: گیاهان آپارتمانی بدون نیاز به نور، تو مسئول گلت هستی.

 

تحقیق وگردآوری: تیم رزناز 

صالحی-اسدی